TekSoft Ana Sayfa

 

LabControl : Bilgisayar Laboratuvarı Yönetim Yazılımı

 

Rakipsiz, benzersiz.

LabControl, bilgisayar laboratuvarınızdaki en işe yarar elemanınız olacak.

 

Güncel Duyuru : Mevcut Labcontrol sürümü XP işletim sistemi için geliştirilmiştir. Windows 7 ve sonrasında gelen Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) özelliği bilgisayarları uzaktan online yönetmek zorlaştırıldığı için Labcontrol online yönetim özellikleri güncel windows sürümlerinde kullanılamaz.

 

 

Bu site 800x600 ve üzeri çözünürlüklerde Internet Explorer 5 veya üzeri tarayıcılar için dizayn edilmiştir.

 

 

TekSoft yepyeni bir yazılıma imzasını attı.

TekSoft LabControl.

 

TekSoft LabControl, bilgisayar laboratuvarları yöneticileri/sorumluları için geliştirilen, laboratuvarınızdaki tüm bilgisayarlar için tek bir yerden merkezi yönetim imkanları sunan bir yazılımdır.

 

LabControl, "realtime" çalışarak gelişmiş görsel simgeler ile laboratuvarınızdaki tüm bilgisayarların durumunu size tek ekranda gösterir. Ekranda görüntülenen bilgisayarlar için olağanüstü online yönetim imkanları sunar. Üstelik bütün bu özellikleri çok kolay kullanımlı bir arayüz ile sağlar. Bir bilgisayar üzerinde işlem yapmak o bilgisayar üzerinde farenin sağ tuşuna tıklayarak açılan menüden işlem seçmeniz yeterlidir.

 

 

Aşağıda LabControl Ana Ekranı Görüntülenmektedir

 

 

Türkçe kullanıcı dökümantasyonu (izlemek için tıklayınız - yeni pencerede açılır)

 

 

 

LabControl ile neler yapabilirsiniz?

 

  • Remote Admin (uzaktan kulanım) : LabControl ile istediğiniz bilgisayarı sanki başındaymış gibi oturduğunuz yerden kullanım imkanına kavuşursunuz.
  • Remote File Manager (dosya transferi) : İstediğiniz bilgisayara dosya gönderip alabilirsiniz.
  • Lock/Unlock : İstediğiniz bilgisayarı kullanıma kilitleyebilirsiniz (lock). Kilitlenen bilgisayarın ekranında kilitli olduğuna dair bir pencere vardır. Kilitli bilgisayar LabControl tarafından açılmadığı sürece kullanılamaz.
  • Open Chat Window : İstediğiniz bilgisayarla chat yapabilirsiniz.
  • Get Screenshot : Ekran görüntüsü alabilirsiniz.
  • Update date and time : Saat ve tarihini güncelleyebilirsiniz.
  • List running applications : Çalışan uygulamarın listesini görebilir, istediğiniz çalışan uygulamayı kapatabilirsiniz.
  • Close all running applications : Tüm çalışan uygulamaları kapatabilirsiniz.
  • Restart/Shutdown : Yeniden başlatma / kapatma.
  • Set IE Home Page : Internet Explorer başlangıç sayfasını değiştirme.
  • Clean shell and IE (fast) : Internet Explorer başlangıç sayfasını varsayılan değere dönüştür, Internet Explorer geçmişini ve son kullanılan dökümanlar menüsünü temizle.
  • Clean shell and IE (complete) : Yukarıdakilere ek olarak Internet explorer cache, favoriler ve cookies bilgilerini temizle.
  • Send a message : İstenilen bilgisayara mesaj gönderebilirsiniz.
  • Get System Information : Bilgisayarlardan detaylı sistem bilgisi alabilirsiniz.
  • View/Change computer policy : İstenilen bilgisayarın kullanımına kolay bir şekilde sınırlamalar getirebilirsiniz. İstenilen sürücüleri gizleme, ekran görüntüsü değiştirmeyi engelleme, başlat menüsü ayarlarını değiştirmeyi engelleme, program ekle/kaldıra girmeyi, sistem özelliklerine girmeyi ve denetim masasına girişi engelleme, internetten program indirmeye izin vermeme bu sınırlamalardan bazılarıdır.
  • View/Change client settings : LabControl client ayarlarını izleyebilme ve değiştirebilme.
  • Wake-ON-Lan : Destekleyen bilgisayarlara "Network Mesajıyla Açıl" mesajı göndererek otomatik açılmalarını sağlayabilirsiniz.

 

 

 

 

Actions for all - Bütün bilgisayarlar üzerinde işlemler

LabControl ile bazı işlemleri tüm bilgisayarlar için gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bilgisayarlar için tek bir tuşa dokunarak yapılabilecek işlemler :

   

  Shutdown/Restart

  Lock/Unlock

  Send Message

  Change System Policy

  Change Client Settings

  Update Date and Time

  Wake-On-Lan

  Set IE Home Page/Clean Shell and IE

   

 

 

Ek Özellikler

 

AutoShutDown

LabControl Client ayarlarından "autoshutdown" özelliğini aktif hale getirerek, sizin belirlediğiniz bir zaman içerisinde (varsayılan 30 dakika) kullanılmayan bilgisayarların otomatik olarak kapanmalarını sağlayabilirsiniz.

 

IP Filtering

LabControl server ayarlarından "IP Filtering" aktif hale getirilerek, client bağlantılarında IP kontrolü yapılarak sadece IP si tanımlanmış bilgisayarların bağlantılarına izin verilebilir.

 

Kısıtlı Kullanıcı Kimliği

LabControl açılışta şifre sorarak kullanıcı yetkisini belirleyebilir (isteğe bağlıdır). Kısıtlı kullanıcı kimliği ile kullanıcının bazı işlemleri yapıp yapamayacağı belirlenebilir.

 

Network Scanner

LabControl ilk çalıştırıldığında, yönetilmesi istenen bilgisayarların tanımlanması gerekir. Bu işi otomatik yapmanızı sağlayan "Network Tarayıcısı" ile, networkünüzü tarayabilir ve tanımlanmamış bilgisayarları tek bir tuşla LabControl'e ekleyebilirsiniz.

 

Açılır kapanır Kolay Kullanım Paneli

LabControl istenirse ekranın sol tarafında açılabilen "kolay kullanım paneli" sunar. Burada aktif bilgisayar ve üzerinde yapılabilecek işlemler sunulur.

 

Invisible Client

LabControl client çalışan bilgisayarlarda başlat çubuğunda simge halinde görüntülenir. İstenirse "Invisible Client" özelliği ile LabControl Client görünmeden çalışabilir.

 

Gelişmiş Client-Server Mimarisi

LabControl denenmiş CafeMatic Client-Server mimarisi ile geliştirilmiştir. Networkünüzü yormaz, bilgisayarlarınıza ek yük getirmez. Sessis ve güvenilir bir şekilde çalışır ve laboratuvarınızdaki en işe yarar elemanınız haline gelir.

 

Kilitli Bilgisayarları Hatırlama Özelliği

LabControl ayarlarından aktif hale getirilirse, LabControl bir bilgisayarın son durumunun kilitli/açık olduğunu not alır. Bu durumda kilitli bir bilgisayar yeniden başlatılsa bile yine kilitli durumda açılır.

 

Client Ayarlarını Client Üzerinde de Değiştirebilme

LabControl Client ayarları LabControl server aracılığıyla izlenebilir ve değiştirilebilir. Ancak istenirse, LabControl client ayarları client üzerinde de izlenebilir/değiştirilebilir. Bunun için Client yönetici kısayol tuşuna "CTRL+ALT+L" basılması yeterlidir. LabControl client size yönetici şifresi sorar ve şifre doğru ise client ayarlarını izlemenize/değiştirmenize izin verir.

 

 

 

 

Sistem Gereksinimleri

 

LabControl Server:

Windows 98/ME/2000/XP/2003 işletim sistemleri

128MB veya üzeri bellek

1000Mhz veya üzeri işlemci

 

LabControl Client:

Windows 98/ME/2000/XP/XPSP2 işletim sistemleri

64MB veya üzeri bellek

600Mhz veya üzeri işlemci

 

Not : LabControl daha düşük özellikli bilgisayarlarda da çalışabilir ancak test edilmemiştir. Önerilen işletim sistemi Windows XP dir.

 

 

 

 

Görsel gelişmiş simgeler ve anlamları

 

Offline

Online - idle

Online - in use
Locked - idle
Locked - in use

 

 

   

CafeMatic Internet Cafe Yönetim Yazılımı

CafeMatic

KTS (Kolay Ticari Set)

 

LabControl

 

Ajanda PRO